MojaSlowacja.pl


Home

Aquaparki

Narty

Jaskinie

Zamki

Mapa

Słownik

Szukaj noclegów Szukaj atrakcji
 
 
 
 
 
 

Najnowsze filmy

Jaskinia Bystriańska


Jaskinia o działaniach terapeutycznych dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych.

 
Na południowych zboczach Niskich Tatr, w wiosce Bystra, znajduje się jaskinia o właściwościach speleoterapeutycznych. W pobliżu mieści się ośrodek rekreacyjny Tale. Mimo, że wejście do jaskini znajduje się na wysokości 565 m n.p.m., to dzięki podjazdom dla osób niepełnosprawnych, dostępna jest dla wszystkich turystów.

3011

Jaskinia Bystriańska ma swoje źródło powstania w rzece Bystrianka, która w przeciągu tysiącleci wymywała wnętrza grot. W ten sposób powstało podziemne królestwo na trzech kondygnacjach. Otwarta została w 1968 roku. Od 1972 roku jest wykorzystywana do celów terapeutycznych. Wysoka wilgotność w jaskini, dochodząca do 92-98% sprawia, że dzieci z problemami oddechowymi, mogą tu znaleźć ukojenie i pomoc w rehabilitacji. Do tego służy Dolna Sala Partyzancka. Temperatura sięga od 5,7 do 7,6 stopni Celcjusza.

Skarbnica, Piekło, Katakumby, Zrujnowana Katedra to miejsca o tajemniczych nazwach, które zachwycają barwnymi tworami i przyciągają wzrok zwiedzających. Niecodzienne kształty skalne, rozbudowane podziemne pomieszczenia oraz wapienne zasłony, zwisające z występów skalnych tworzą specyficzny klimat Jaskini Bystriańskiej. Można również spotkać nietoperze zamieszkujące zakątki jaskini.

Przez 45 minut przewidziane jest zwiedzanie jaskini o długości udostępnionej 545 metrów. W sezonie czynna jest w każdy dzień, z wyjątkiem poniedziałków, od 9.00 do 16.00, wejścia o każdej pełnej godzinie.
 
Natomiast od pierwszego września do ostatnich dni października, jaskinie możemy zwiedzać o następujących godzinach: 9.30, 11.00, 12.30 oraz 14.00.

 


 

MojaSlowacja.pl - Zareklamuj się u nas: | Redakcja portalu: +421 54 472 2394 sk@mojaslowacja.pl | Polityka cookie

Partnerzy: noclegi.pl